48 362 19 40   663 853 309      ul. Piłsudskiego 4, Radom

Implatologia » Implanty dentystyczne

Zobacz prezentację o implantach dentystycznych »


Brak nawet pojedynczego zęba, szczególnie w odcinku przednim, stwarza pacjentowi poważny problem natury estetycznej, czynnościowej, psychologicznej. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są IMPLANTY dentystyczne, gdyż przywracają pacjentowi piękny uśmiech, komfort fizyczny i psychiczny, pozwalają na trwałą odbudowę brakujących zębów, zapewniając doskonały efekt estetyczny oraz naturalny wygląd uzupełnianych zębów. Największą zaletą implantów dentystycznych wydaje się to, że pozwalają na uniknięcie wszelkich niedogodności związanych z wykonaniem i użytkowaniem tradycyjnych uzupełnień protetycznych (szlifowanie zębów filarowych w przypadku mostów, czy wyjmowanie protez ruchomych).

Nowoczesne implanty dentystyczne to niewielkie, tytanowe śruby, które chirurgicznie umieszczone w kościach szczęk, zastępują w ten sposób korzeń brakującego zęba i stanowią podbudowę przyszłej korony protetycznej.

Wszczepienie implantu musi być poprzedzone wywiadem, w którym pacjent określa chirurgowi swoje potrzeby i oczekiwania w stosunku do planowanych uzupełnień dentystycznych oraz diagnostyką, która obejmuje ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta (choroby serca, płuc, wątroby, tarczycy, cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia krwi, osteoporozę).

Bardzo istotne jest, by ocenić poziom higieny jamy ustnej, gdyż idealna wręcz higiena ma potem olbrzymie znaczenie w procesie gojenia i niejednokrotnie decyduje o powodzeniu leczenia. Lekarz dentysta ocenia też potencjalne miejsce wszczepienia implantu i otaczających tkanek (błonę śluzową, stan uzębienia i zgryzu, szerokość i wysokość wyrostków zębodołowych). Pacjentowi chirurg stomatolog zleca się też wykonanie szeregu badań dodatkowych, jak np. zdjęcie pantomograficzne czy tomografię komputerową szczęk, co pozwoli precyzyjnie określić miejsce wszczepienia implantu i dobrać jego wielkość.

Zabieg osadzenia implantu w odpowiednim położeniu w kości wykonywany jest znieczuleniu miejscowym. Po okresie gojenia tj. osteointegracji, czyli po wytworzeniu się trwałego zespolenia pomiędzy kością a powierzchnią tytanowego implantu, co następuje mniej więcej po ok. 3-6 miesiącach, można przystąpić do kolejnego etapu leczenia – do protetycznej odbudowy brakujących zębów. W tej części procesu leczniczego dentysta ma do dyspozycji nowoczesne osiągnięcia techniki dentystycznej, poczynając od pojedynczych koron przez uzupełnienie częściowych lub całkowitych braków zębowych mostami, po protezy całkowite typu overdenture.